Hakkımızda

Perfetti Van Melle dünya çapında 150’den fazla ülkede şekerleme – sakız üretimi ve dağıtımı yapan uluslarası bir şirkettir.

Hakkımızda
Perfetti

Hakkımızda

Perfetti Van Melle dünya çapında 150’den fazla ülkede şekerleme – sakız üretimi ve dağıtımı yapan özel bir şirkettir. Şirket, Mart 2001’de Perfetti S.p.A. ve Van Melle BV'nin birleşmesi ile kurulmuştur. Grup, Haziran 2006’da İspanyol şirketi Chupa Chups’u alarak, dünyanın en büyük ikinci şekerleme (şekerleme+sakız) grubu konumunu güçlendirmiş ve küresel şekerleme piyasasının en büyük oyuncusu haline gelmiştir. Şu anda dünyanın en büyük ikinci, başlıca Asya pazarlarında ise birinci şekerleme grubudur. Perfetti Van Melle, dünya çapındaki 18.200 çalışanı ve 39 şirketiyle gerçek bir küresel şirkettir: Asya Pasifik Bölgesinden, Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya tüm pazarlarda faaliyet göstermektedir. Şirketin genel merkezi Amsterdam, Hollanda’da bulunmaktadır. Markalarının birçoğu, beş kıtada bilinen ve yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Mentos, Frisk, Fruittella, Alpenliebe, Golia, Happydent, Vivident, Big Babol, Airheads, Chupa Chups ve Smint.Bu küresel markalara ek olarak, Perfetti Van Melle popülaritesi bireysel, yerel ve bölgesel pazarlara dayanan geniş bir ürün serisi sunmaktadır. Yerel pazarların farklı talep ve olanaklarına uygun yeni ürünler veya versiyonlar ve tatlar geliştirme becerisi Perfetti van Melle'nin başarısının anahtarlarından biridir.

Perfetti Van Melle'nin yenilikleri, ürün özelleştirme stratejisinin ve müşteri taleplerine duyarlılığının açık kanıtlarıdır. Pek çok Asya ülkesinde Alpenliebe yerel tercihlere uygun formül, ambalaj ve formatlarla üretilerek pazar liderliğini elde eden şekerleme olmuştur. Çok gelişmiş Avrupa pazarlarında ise, Perfetti Van Melle, bol çeşitlilik gösteren ve rahatlıkla ayırt edilebilen özelliklere sahip geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bunlar arasındaki işlevsel sakızın bir benzeri, başlıca uluslararası rakiplerimiz tarafından henüz üretilememiştir. Grubun bir numaralı markası olan Mentos’un dağıtımı Amerika’da özel bir ürün yelpazesiyle yapılarak, pazarın özel potansiyelinden sonuna kadar faydanılmaktadır.

Dünyaca ünlü yuvarlak Chupa Chups lolipopları dünyada tam 150 ülkede 40 ayrı çeşit lezzetiyle çocukları ve ebeveynlerini mutlu etmektedir.

Tarihçe

Perfetti Van Melle, Mart 2001’de Perfetti SpA ve Van Melle B.V.’nin birleşmesi ile kurulmuş olup; bu iki şirket 1979’dan bu yana pek çok ülkede birlikte çalışmaktaydı. Daha sonra, 1991 yılında, Perfetti ortak çıkarları doğrultusunda Van Melle’in %37’lik hissesini satın aldı. Bu işlem, daha en başından kazançlı olacak ve Ocak 2001’de Perfetti’nin Van Melle’in tüm hisselerini almasına dek giderek güçlenecek bir ortaklığın henüz yalnızca ilk adımıydı. PVM, Temmuz 2006’da popüler Chupa Chups ve Smint markalarıyla tüm dünyada ünlenmiş bir aile şirketi olan İspanyol Chupa Chups’un %100 hissesini satın aldı. Bu satın alım Grubun şekerleme pazarındaki liderlik konumunu daha da güçlendirdi. Olgun ve gelişmekte olan pazarlardaki satış potansiyelini artırdı.

Temel Olaylar

 

PVM, Avrupa ve Kuzey Amerika'da Mondelez'den 11 ikonik sakız ve şeker markasını satın aldı.

2023
 

PVM, Nijerya’da yeni bir üretim birimi kurarak Afrika’daki işlerini genişletmiştir.

2014
Perfetti Van Melle

PVM, Rusya, Sri Lanka, Bangladeş, İspanya, Hindistan, Vietnam ve Çin’de yeni üretim birimleri kurarak Avrupa ve Asya’daki faaliyetlerini genişletmiştir. Aynı zamanda tüm dünyada birçok yeni ürün ve marka ile ürün yelpazesi de genişlemektedir.

2013

PVM, Chupa Chups ve Smint markaları ile ünlü bir aile şirketi olan İspanyol Grubu Chupa Chups’un %100 hissesini satın almıştır.

2006
Perfetti Van Melle

Mentos farklı aromalarla çeşitlendirilir ve tüm dünyada popüler bir sakız haline gelir. Ferahlatıcı tadı, benzersiz şekli ve yapısı sayesinde büyük başarılar elde etmeye devam etmektedir.

2005
Perfetti Van Melle

Perfetti Van Melle doğdu. 1991 yılında Van Melle’nin %37 hissesini satın alan Perfetti, kalan hisseleri de satın almıştır. Mart 2001’de Perfetti Van Melle dünyanın üçüncü büyük global şekerleme grubu olarak faaliyet başlamıştır.

2001
Perfetti Van Melle

Van Melle, likörlü ürünleri ile ünlü bir Hollanda şirketi olan Klene’yi satın alır.

1998
Perfetti Van Melle

Perfetti, Belçika ve Japonya’da sevilen, küçük ferahlatıcı, şekersiz mini nane şekerlerini üreten Belçikalı şirketi satın alır.

1995
Perfetti Van Melle

Perfetti’nin dışa açılma süreci kapsamında 1988’de Türkiye’de yatırım yapmak üzere şirket kuruldu. Ekim 1988 de şirketin kurulmasını takiben fabrika inşasına geçildi ve 1990’ da tamamlanan fabrikada üretilen ürünler Nisan 1990’da raflarda yerini aldı.

1988
Perfetti Van Melle

Üretim alanının büyütmek ve giderek artan talebi karşılayabilmek için Van Melle Rotterdam’dan Breda’ya taşınır; yeni fabrikayı 28 Eylül’de açar. Gebr, Verdujin, Look-O-Look ve Peco’nun satın alması ile Van Melle ürün yelpazesini genişletir.

1984

İlk Mentos reklam filmi Haziran ayında Hollanda televizyonunda yayınlanır.

1976
Perfetti Van Melle

Perfetti, günümüzde de tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam eden birçok şekerleme ve sakız markasını lanse eder: Big Babol, Morositas, Vigorsol, Hayppdent, Vivident ve Alpenliebe.

1970

Salvador Dali, Chupa Chup’sun kurucusu ile bir öğlen yemeğinde bir saatten kısa bir süre içinde Chupa Chups logosu olacak resmi bir gazete kâğıdına karalar. Bu logo bugün hâlâ vardır ve markanın adını bir papatya üzerine çekici bir şekilde yerleştirmiştir.

1969
Perfetti Van Melle

İtalya Lainate’de, Perfetti, sakızın birinci hammaddesi olan sakız mayasının üretimi için stratejik önem taşıyan sakız mayası fabrikasını kurar.

1968

Fruittella ve Mentos rulo olarak satılmaya başlar ve hızlı bir şekilde başarıya ulaşır.

1960s
Perfetti Van Melle

“Tatlıyı bir çatalla yemek” gibi. Eric Bernat, hem çocukları hem de ebeveynleri sevindiren bir tatlı oluşturur: lolipop. Yuvarlak bir şekeri bir çubuğun üzerine yerleştirmek, şekerlemede devrim yaratmıştır ve Chupa Chups markasının yükselişini sağlamıştır.

1958
Perfetti Van Melle

Perfetti, ellili yılların ortasında sakız üretimi başlatma kararı alır, başarılı olarak, tamamen İtalya’da üretilen ilk sakızı Brooklyn’i lanse eder. Brooklyn markası günümüzde İtalyan şekerleme piyasasında ikonik bir yere sahiptir.

1950s

Enric Bernat, Barselona’da küçük bir şekerleme fabrikası kurar. Ailesi, büyükbabası Joseph’in on dokuzuncu yüzyılda Barselona’da şekerleme üretimine başlamasından beri uzun zamandır şekerleme üretimi geleneğine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Van Melle Breskens fabrikası yok olur ve şirket Rotterdam’a taşınmak zorunda kalır. 22 Kasım’da Rotterdam’da resmi açılış gerçekleşir.

1950

Ambrogio ve Egidio Perfetti kardeşler, İtalya’nın Milano’no şehrinin hemen dışında bulununa Lainate’de şekerleme ve şeker üreten Dolcificio Lombardo’yu kurar. Şirket, 1970 yılında adını Perfetti olarak değiştirir.

1946

Michael ve Pierre Van Melle kardeşler, yumuşak meyveli sakız üretim sürecini öğrendikleri Polanya’ya gider. Bu seyahatten orijinal “Tell Hamurunu” Hollanda’ya getirirler ve bu da Fruittella’nın üretimine yol açar. Bu Fruittella reçetesine dayanarak, daha sonra adı Mentos olacak olan nane tadında şekerlemeyi üretmek için ilham alırlar.

1932

Izaak Van Melle, 60 yıl önce büyükbabası tarafından kurulmuş olan fırını dönüştürerek Breskens’de küçük bir şekerleme işi kurar.

1900